-4.4 ℃

Reisidokumendid ja passikontroll

Kõikidelt reisijatelt, kes kasutavad rahvusvahelist õhutransporti, nõutakse kehtiva isikutunnistuse esitamist nii lennule registreerimisel kui lennuki pardale minekul. 2006. aasta 1. maist kehtib sama reegel ka kodumaiste lendude puhul. Lennates sihtpunkti, mis ei kuulu Schengeni õigusruumi, tuleb reisijal läbida ka passikontroll.

Nii rahvusvaheliste kui ka kodumaiste lendude puhul peavad kõik reisijad nii lennule registreerimisel kui ka lennuki pardale minekul esitama kehtiva isikutunnistuse. Lennates sihtpunkti, mis ei kuulu Schengeni õigusruumi, tuleb reisijal läbida ka passikontroll.

Eesti siselendudel on aktsepteeritavad reisidokumendid ID-kaart ja pass. Rahvusvahelistel lendudel on aktsepteeritavad reisidokumendid ID-kaart (Euroopa Liidu piires) ja pass. Schengeni piirieeskirja kohaselt peab kolmanda riigi kodanikul ELi liikmesriigi territooriumile sisenemisel olema kehtiv reisidokument, mis annab talle õiguse piiri ületada. Välispiiri ületamisel peab reisidokument kehtima vähemalt kolm kuud pärast liikmesriikide territooriumilt lahkumise kavandatavat kuupäeva. Reisidokument peab olema väljastatud viimase kümne aasta jooksul.

Palun kontrolli juba reisi broneerides oma reisidokumendi kehtivust ja seda, kas see vastab sihtriiki sisenemise nõuetele. Uuri välja, kas on vaja taotleda viisat sisenemiseks sihtriiki või ka riiki, kus reisi jätkamiseks tuleb ümber istuda teisele lennukile. Lisainfot selle kohta leiad Välisministeeriumi kodulehelt.

Eesti välismaalase passi omanik

Reisides tuleb kaasas kanda nii välismaalase passi kui ka Eesti elamisluba tõendavat dokumenti. Uutes välismaalase passides ei ole enam elamisluba tõendavat kleebist, mistõttu peab reisil kaasas olema nii pass kui ka elamisluba tõendav ID-kaart.

Passikontroll

Passikontroll tuleb läbida, saabudes riigist või lennates riiki, mis ei kuulu Schengeni õigusruumi (nt Egiptus, Suurbritannia, Türgi, Venemaa jne). Passikontrolli teeb Politsei- ja Piirivalveamet.

Schengeni viisalepe laiendab Euroopa Liidu elanike põhiõigust vabale reisimisele ja töötamisele Euroopa Liidu piires. Praegu moodustab Schengeni viisaruum Euroopa 26 riigist koosneva vaba liikumise piirkonna, kus piirikontroll tuleb läbida vaid ühe korra, viisaruumi sisenemisel.

Kuigi Schengeni sisepiiridel inimesi ei kontrollita, tuleb passi või isikutunnistust (ID-kaarti) siiski kaasas kanda, sest Schengeni riikide ametivõimudel on õigus inimeste dokumente kontrollida.